Brnk vdelmben
Barnacicus 2006.05.16. 15:35
Mit igen s mit ne fogyasszunk brnk rdekben.
Brnk vdelmben

Mikzben elkpeszt mennyisg tisztt, ferttlent s kozmetikai szert vsrolunk, egyre tbben szenvednek klnfle brbetegsgektl. sszelltsunkbl kiderl, mik a leggyakoribb problmk, s az is, miknt orvosolhatk.
Brnkrl leolvashat egszsgi llapotunk, de mg letmdunk is. Ha nem megfelelen tpllkozunk, vagy kihagyunk tkezseket, brnk fnytelen, szraz lesz, s jobban ltszanak az aprbb hibk. Ezzel ellenttben ha vltozatosan tpllkozunk, ha tkezseink alapjul zldsgek s gymlcsk szolglnak, s mindemellett napi msfl liter svnyvizet iszunk, biztosak lehetnk abban, hogy brnk szp, egszsges lesz. Radsul vannak olyan lelmiszerek, amelyek gygyrknt hatnak brnkre. Most nem az uborkapakolsra s mzes maszkra gondolunk: ezek a „gygyszerek” bellrl hatnak. Lssuk csak, mit egynk, mikor s mennyit! Amit mindennap egynk
Teljes rls gabona Rostokban gazdag, rengeteg szilciumot tartalmaz, amely ersti a ktszveteket.
Citrusflk Magas C-vitamin-tartalma felfrissti a vrkeringst s brnknek egszsges sznt klcsnz.
Paradicsom Valdi btakarotin-bnya! Ezenkvl rengeteg A-vitamint is tartalmaz, amely regenerlja a ktszveteket, gy a brt is.
Natrjoghurt A benne lv lesztgombk tiszttjk a blrendszert, vagyis az egsz szervezetet, gy dv, tisztv teszi a brt.
Nvnyi olajok Igen magas teltettzsrsav-tartalommal rendelkeznek a klnfle nvnyi olajok, ezeknek regenerl s lgyt hatsuk van a brre.
Uborka Hallos ellensge a fradt s zsros brnek a benne lv tisztt savaknak ksznheten. Amit hetente legalbb egyszer egynk
Gombk A szelniumban gazdag gombk kivl antioxidnsok, segtik megelzni a rncokat s a br regedst.
Halak Magas jdtartalmuk visszaadja a br lnksgt, segti a regenerldst, hegesedst.
Avokd Nagyszeren meggtolja a brt kiszradst. Az rett avokd 30 szzalka ugyanis tpll nvnyi zsiradk.
Di A benne tallhat rengeteg E-vitamin antioxidns s hidratl hats, gy a br fnyes s sima lesz tle.
Aszalt gymlcsk Magas magnziumtartalmuk lnkti a szervezetet, gy a brt is.
Tojs A-vitaminban gazdag, gy brsonyoss teszi, regenerlja s vitalizlja a brt. Amit igyekezznk elkerlni
Alkohol Tgtja az rfalakat s nveli a szervezet mregszintjt, ezrt brnk spadt, fnytelen lesz tle.
Felvgottak A tl sok st s zsrt tartalmaz kolbsz s szalmi elsegti a vz megktst mind az arcon, mint az egsz testben, ettl puffadtnak, petyhdtnek ltszik a br.
Olajban sttt s panrozott telek A slt krumpli s a panrozott telek az olaj, illetve a magas zsrtartalom miatt megneheztik az emsztst, a mreganyagot pedig megktik a ktszvetekben. Mostohn bnunk a brnkkel
A br testnk legnagyobb ltfontossg szerve: testslyunk 15 szzalkt adja. Sok egyb funkcija mellett folyadk- s energiaraktr, a hhztarts stabiliztora s az immunrendszer vdelmi vonala: vja a testet a klvilg kros fizikai, bakterilis s kmiai hatsaitl. – Sajnos, igen mostohn bnunk a brnkkel – mondja dr. Galbts Gabriella brgygysz szakorvos. – A helytelen tpllkozs, a stressz, a szennyezett vz s leveg, a tlzsba vitt napozs s szolriumozs egyarnt a br megbetegedseihez, id eltti regedshez vezet, ami nemcsak egszsgi, hanem komoly eszttikai s lelki problma. A tudomny jelents eredmnyekkel bszklkedhet egyes rgta ismert brbetegsgek kezelsben (pldul ekcma, akn), de a civilizcis rtalmak j, allergis jelleg krkpek egsz sort hozzk ltre.
A napsts mellkhatsai
A szemlcsk tbbnyire rtalmatlanok, de azrt oda kell figyelni rjuk! A szemlcsnek sok fajtja van: leggyakrabban szarus kis nvedkek a kz, lb, arc brn. A kicsi nyeles szemlcsk a hajlatokat szeretik, s akr tucatszmra is keletkezhetnek. Vannak vrusfertzs okozta szemlcsk is, ezek a tenyren s a talpon jnnek el. Idsebb emberek brn gyakoriak a nagy, szrksbarna nvedkek. Tpustl fggen ecsetelssel, lzerrel, kimetszssel vagy fagyasztssal tntethetek el, ltalban fjdalommentesen. Brnk a napsugarak ellen barnulssal vdekezik. A barna festket a melanicitasejtek termelik, s osztjk szt a br szarulemezei kztt. Normlis esetben egyenletesen. De tlzott mrtk UV-sugrzs hatsra felborul a melanicitk egyenslya, ahov tl sok festk jut, stt foltok-szeplk keletkeznek, ahov tl kevs: fehr pontok maradnak a brn.
A norml anyajegyeknek is vltozik idnknt a sznk, az alakjuk, a nagysguk, akkor lehet gond, ha egy anyajegy rvid id alatt tbbszrsre n, kidudorodik, szrksfeketv sttedik, kisebesedik vagy idnknt vrzik. Ha ilyen tneteket szlel valaki, azonnal onkodermatolgiai szrvizsglatra van szksge, hogy kiderljn, nem brdaganata, melanomja van-e. Szerencsre a rosszindulat talakuls az anyajegyek nagy szmhoz viszonytva ritka, s az idejben felismert melanoma gygythat.
j, szteroidmentes gygyuls
Az ekcma sszefoglal elnevezse a brprral, hlyagok vagy prkk keletkezsvel, duzzanattal, hmlssal s minden esetben kellemetlen viszketssel jr gyulladsos brbetegsgeknek. ltalban valamely, a brrel kapcsolatba lp anyag (nikkel, krm, gygyszerek, teladalkok, mszl stb.) okozza az arra rzkeny embereknl. Minden tizedik ember ekcms, egyes foglalkozsoknl (fodrsz, takart, kzilny) mg gyakoribb. Az ekcma nem gygythat, de tnetei enyhthetek, s kialakulsuk megelzhet az irritcit okoz anyagok eltvoltsval, gumikeszty hasznlatval, rzkeny brre val, szradsgtl mosakodszerekkel. A gyulladst leggyakrabban szteroidos ksztmnyekkel, kencskkel szntetik meg. De ezeknek a szereknek, klnsen kicsi gyerekeknl, slyos mellkhatsaik (fokozott szrnvekeds, brsorvads, strik kialakulsa stb.) lehetnek. Nemrgiben fejlesztettek ki osztrk kutatk egy j kencst, amely nem hormontartalm, az immunsejtekre hatva cskkenti, gyakorlatilag mellkhatsok nlkl, a gyulladst. Mr nlunk is kaphat, bztatak a ksrleti eredmnyek.
Pikkelysmr
A br (fejbr, knyk, trd, ht, fartj), ritkn a nylkahrtya betegsge. Hml brkiemelkedsekkel, gbkkel jr, ltalban nem viszket. A kutatk egyelre nem tudjk biztosan, mi okozza a br sejtjeinek krosan gyors osztdst s cserldst. Felttelezik, hogy krnyezeti hatsok, stressz, helytelen tpllkozs, klnfle fertzsek s srlsek vlthatjk ki a tneteket az arra hajlamos embereknl, s vlheten a pikkelysmr sszefgg valamely fehrjeanyagcsere-rendellenessggel. Magyarorszgon kb. a lakossg 2 szzalkt, azaz 150-200 ezer embert rint. Brmely letkorban jelentkezhet a betegsg, leggyakoribb mgis a serdlknl, elszr tbbnyire a hajas fejbrn. A pikkelysmr nem gygythat, gygyszerekkel, terpival tnetmentessg rhet el.
Brbetegsgek 1. Betegsg 2. Mi okozza? 3. Fertz-e? 4. Gygymd
1. Akn 2. Hormonlis s anyagcserezavarok okozta tlzott faggymkds 3. Nem 4. Kerlni kell a zsros teleket, sajtokat, kakatartalm teleket, csokoldt, olajos magvakat; a lgos kmhats (faggymkdst serkent) ksztmnyeket, alapozt, korrektort a vladkoz, sebes felletre. Enyhbb formjt kezelheti kozmetikus, slyos esetekben kencsket, ecsetelket, gygyszereket (pl. nknek antibbitablettt) r a brgygysz.
1. Szemlcs 2. Okozhatja vrusfertzs 3. Igen, uszodban pl. elkaphat a vrusos szemlcs. 4. Fagyasztssal, getssel, kimetszssel, lzeres kezelssel fjdalommentesen eltvolthat. Npi gygymd: vrehull fecskef, gyermeklncf, kvirzsa.
1. Melanoma, brrk 2. Kros sugrzs s genetikai hajlam 3. Nem 4. Igen agresszv, rosszindulat daganat, korai szakaszban sebszileg s kiegszt kezelsekkel gygythat
1. Ekcma 2. Leggyakrabban nikkel s krm (fm raszjakban, vek csatjban, bizsukban), mszl, teladalkok, gygyszerek (pl. antibiotikumok), kozmetikai szerek. Mivel a tnetek sokszor csak napokkal, az anyaggal val rintkezs utn alakulnak ki, nehz kiderteni, mi okozza. Lehet rtevsi prbt vgezni: kis tapaszok kt napig a brn, megnzik, kialakul-e gyullads. 3. Nem 4. Nem gygythat, csak megelzhet, ill. a tnetek kezelhetek. Megelzs: meg kell akadlyozni a br kiszradst. Ptolni kell a br termszetes vzmegkt s antibakterilis vdelmt biztost anyagokat. Hatsosak a laktt- s hgysavtartalm krmek. Gyulladsgtls kortikoszteroidokkal vagy egy j fejleszts, kros mellkhatsok nlkli szteroidmentes krmmel. Vltoz hatkonysggal: fnyterpia, knai gygynvnyek, szalicilsav- s ktrnytartalm kencsk, ss frd, napozs csalnteakra.
1. Csalnkits 2. A csalncspshez hasonl, viszket, vizenys hlyagok kialakulsnak oka nehezen kiderthet, ltalban allergis reakci. 3. Nem 4. Nhny nap alatt elmlik, de ltezik idlt, hnapokig, vekig elhzd formja is, krmekkel, kencskkel kezelhet.
1. Brkemnyeds, tykszem 2. Rossz cip, lbboltozat sllyedse 3. Nem 4. Ecsetel, tapasz, pedikr. Kijul, amennyiben nem cserljk le a rossz cipt, vagy ortopdiai problma esetn nem hasznlunk ldtalpbettet. | |
Forrs: www.holgyvilag.hu Kurucz Adrienn
|